info@edovital.com

Taşköprü Siyah sarımsağı bir sarımsak türü değildir. Normal sarımsağın fermantasyon işlemine tabi tutulması sonucu elde edilen normal sarımsağa göre çok daha güçlü bir üründür. Fermantasyon prosesi sayesinde besin içeriği zenginleşir ve sarımsak güçlü bir gıda takviyesi haline dönüşür. Ayrıca içeriğinde bulunan ve tüketiminde kısmen sorun olan kokusundan da arınmış olur.

Siyah sarımsak aynı aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi koyu siyah bir görünümdedir.

Siyah sarımsağın tadı normal sarımsaktan farklıdır. Sarımsak tat ve kokusu yok olmuş, hafif tatlımsı, meyvemsi ve tatlıdır. Jelibomsu bir yapıdadır, yani sert değildir.

Siyah sarımsak, normal sarımsak gibi çiğ veya yemeklerde pişirilerek yenilebilir.

Ağzınızda eriyen, kuru meyvemsi yumuşak bir yapısı vardır. Şaşırtıcı bir şekilde lezzetlidir. Siyah sarımsak ile yapılmış yemek tariflerini  http://edovital.com/index.php/yemek-tarifleri  adresinde bulabilirsiniz.  Edovital siyah sarımsağı tadımı ile ilgili kısa bir videoyu https://www.youtube.com/watch?v=GYc_sD9b3IY linkinde izleyebilirsiniz.

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde çok yüksek kaliteli sarımsak üretilmektedir. Kastamonu Taşköprü sarımsağı ile üretilen siyah sarımsak dünyadaki diğer siyah sarımsaklardan besin içeriği olarak farklılık gösterir. Toprağındaki zengin selenyum nedeniyle Taşköprü sarımsağı tıbbi açıdan en güçlü sarımsaktır.

NEDEN SİYAH SARIMSAK

SAĞLIKLI

Bu sorunun en önemli cevabı siyah sarımsağın içinde bulunan S-Ally-L-cysteine ( SAC ) maddesidir. Normal sarımsakta SAC maddesi sadece 0,32 mg/gr mertebelerinde iken, siyah sarımsak içinde 17,44 mg/gr seviyelerine ulaşır.

SAC çok güçlü bir antioksidandır. Kanser önleyici , hücre yenileyici yani yaşlandırmayı geciktirici ( anti-aging ) özelliğe sahiptir. Bilindiği gibi  antiokisandanlar hücrelerimizi hastalıklardan korur. Siyah sarımsak , normal sarımsağa göre çok daha fazla SOD  (Superoxide Dismutase ) içerir ve bu da çok önemli bir antioksidandır.

Sarımsağın vücudumuzun hemen hemen her organına faydası olduğunu gösterir sayısız çalışma vardır.  Sarımsak  vücudunuzu ağır metallerden temizler. Beyin, akciğer, göğüs ve pankreas kanseri gibi 14 değişik kanser çeşidini önlemeye yardımcı olur. Kardiyovasküler sağlığınıza ve kan dolaşımına destek olur.

Japonya’da yapılan araştırmalar Siyah sarımsağın antioksidan seviyesinin normal sarımsağa göre on dokuz  kata kadar daha fazla olduğunu göstermiştir.
Siyah sarımsak içindeki zengin  SAC ( S-Ally cysteine ) kolesterol düşürücü ,kanser önleyici , alzheimer ve kalp hastalıklarını önleyici özelliktedir.

Siyah sarımsak içinde zengin polifenol ,  kolesterolün oksidasyonunu engelleme ve atar damar sertleşmesini engellemekte etkindir.
Siyah sarımsak kısmen normal sarımsak gibi kokmakla birlikte , normal sarımsak yendikten sonra vücuttan ve ağızdan çıkan ve hoş olmayan kokulara benzer bir kokuya sebep olmaz.
Siyah sarımsak hiç bir katkı içermez ve tamamen doğal bir besindir.Tadı meyvemsi ve tatlıdır.

– Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
– Kan basıncınızı stabilize eder.
– Hücre yaşlanmasını geciktirir dolayısıyla yaşlanmayı geciktirir.
– Kalp hastalıklarını önler
– Kabızlığı önler
– Kan şekerinizi düşürür
– Kolesterolünüzü düşürür.

DOĞAL

Normal sarımsakta Magnesyum , Kalsiyum , Forsor , Selenyum , B6 ve C vitaminleri vardır. Ama sarımsağın en güçlü antioksidanı alisindir. Ne yazık ki alisini olduğu etki seviyesinde vücudumuza alabilmemiz kolay değildir. Pişirme  , ezme vb proseslerden geçirmek sarımsağın içindeki bu en değerli etkeni olan alisinin aktivitesini dramatik bir şekilde düşürür. Siyah sarımsak prosesi aslında doğal sarımsak içindeki alisini çok daha kuvvetli bir antioksidan olan SAC ‘ye dönüştürür.

Siyah sarımsak , benzeri diğer ürünlerle kıyaslandığında çok yeni geliştirilmiş bir üründür. Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü gibi ilaç endüstrisi kurumlarının , sarımsağın faydaları üzerine yaptıkları tüm çalışmalar, sarımsağın kanser ve kalp damar hastalıkları üzerinde tedavi edici özelliğinin olduğunu ispatlamıştır.

NEDEN SİYAH, NEDEN BEYAZ

Normal sarımsak, alisin , aliin gibi sülfür bileşenleri , allinase gibi enzimler , yağ ve glukoz gibi karbonhidratlar , selenyum gibi mineraller ve hücrelerimize zarar veren serbest radikallerden koruyan cystein , glutamin gibi amino asitler , C , E ve A vitaminleri içerir. Sağlığımıza çok geniş yelpazede yararlı bir besin içeriği olmasına karşılık sarımsağı tüketmek için uyguladığımız pişirme , kızartma ve hatta ezme gibi işlemler , sarımsağın içindeki en faydalı bileşenleri örneğin alisini yok etmektedir.

Normal sarımsağın tüketilememesinde en önemli kriterlerden biri de ağzımızda ve vücudumuzda yarattığı kokudur.

Siyah sarımsak ağızda ve vücudumuzda koku yapmaz. Tadı meyvemsi ve hafif ekşidir. Normal sarımsağa göre  içindeki en yararlı besin olan SAC ‘in vücutta emilimi çok kolaydır. Siyah sarımsak yemeklerde ve salatalarda kullanılırken bile İçeriğinden hiç bir şey kaybetmeden vücudumuza emilimi mümkündür.

SARIMSAK VE KANSER

Sarımsağın kanser önleyici etkisi olduğunu gösterir sayısız araştırma vardır. Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) , yetişkinler için günde 2-5 gr taze sarımsak ( yaklaşık bir diş )  veya 0,4 – 1,2 gr kurutulmuş sarımsak tozu  veya  2 – 5 mg sarımsak yağı gibi yaklaşık günde 2 – 5 mg alisin içeren bir oranda sarımsak tüketimini önermektedir.

Amerika , Çin ve Avrupa’da yapılan çalışmalar , sarımsak kullanım oranının artmasının mide, kolon , pankreas  ve göğüs kanserine yakalanma riskini azalttığı yönündedir.

İlaç ve tedavi yöntemleri her gün gelişse de dünyamız hala kanser diabet ve kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklara karşı hala kaybetmekte ve bu bizi daha yeni daha faydalı formüller bulmaya yöneltmektedir. Siyah sarımsak da bu çabaların sonucu geliştirilmiş yeni bir üründür

Siparişlerinizi güvenli alışveriş sitemiz www.siyahsarimsak.org adresinde sitemize özel indirimli fiyatlarla verebilirsiniz . Sipariş için aşağıdaki fotoğrafı tıklayın.