skip to Main Content

Taşköprü Siyah sarımsağı bir sarımsak türü değildir. Normal sarımsağın fermantasyon işlemine tabi tutulması sonucu elde edilen normal sarımsağa göre çok daha güçlü bir üründür. Fermantasyon prosesi sayesinde besin içeriği zenginleşir ve sarımsak güçlü bir gıda takviyesi haline dönüşür. Ayrıca içeriğinde bulunan ve tüketiminde kısmen sorun olan kokusundan da arınmış olur.

Siyah sarımsak aynı aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi koyu siyah bir görünümdedir.

Siyah sarımsağın tadı normal sarımsaktan farklıdır. Sarımsak tat ve kokusu yok olmuş, hafif tatlımsı, meyvemsi ve tatlıdır. Jelibomsu bir yapıdadır, yani sert değildir.

Siyah sarımsak, normal sarımsak gibi çiğ veya yemeklerde pişirilerek yenilebilir.

Ağzınızda eriyen, kuru meyvemsi yumuşak bir yapısı vardır. Şaşırtıcı bir şekilde lezzetlidir. Siyah sarımsak ile yapılmış yemek tariflerini tarifler  adresinde bulabilirsiniz.  Edovital siyah sarımsağı tadımı ile ilgili tadım videoları için tıklayın.

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde çok yüksek kaliteli sarımsak üretilmektedir. Kastamonu Taşköprü sarımsağı ile üretilen siyah sarımsak dünyadaki diğer siyah sarımsaklardan besin içeriği olarak farklılık gösterir.

NEDEN SİYAH SARIMSAK

SAĞLIKLI

Bu sorunun en önemli cevabı siyah sarımsağın içinde bulunan S-Ally-L-cysteine ( SAC ) maddesidir. Normal sarımsakta SAC maddesi sadece 0,32 mg/gr mertebelerinde iken, siyah sarımsak içinde 17,44 mg/gr seviyelerine ulaşır.

Siyah sarımsak kısmen normal sarımsak gibi kokmakla birlikte , normal sarımsak yendikten sonra vücuttan ve ağızdan çıkan ve hoş olmayan kokulara benzer bir kokuya sebep olmaz.
Siyah sarımsak hiç bir katkı içermez ve tamamen doğal bir besindir.Tadı meyvemsi ve tatlıdır.

DOĞAL

NEDEN SİYAH, NEDEN BEYAZ

Normal sarımsağın tüketilememesinde en önemli kriterlerden biri de ağzımızda ve vücudumuzda yarattığı kokudur.

Siyah sarımsak ağızda ve vücudumuzda koku yapmaz. Tadı meyvemsi ve hafif ekşidir. Normal sarımsağa göre  içindeki en yararlı besin olan SAC ‘in vücutta emilimi çok kolaydır. Siyah sarımsak yemeklerde ve salatalarda kullanılırken bile İçeriğinden hiç bir şey kaybetmeden vücudumuza emilimi mümkündür.

SARIMSAK VE KANSER

Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) , yetişkinler için günde 2-5 gr taze sarımsak ( yaklaşık bir diş )  veya 0,4 – 1,2 gr kurutulmuş sarımsak tozu  veya  2 – 5 mg sarımsak yağı gibi yaklaşık günde 2 – 5 mg alisin içeren bir oranda sarımsak tüketimini önermektedir.

Back To Top